Rinoplasti (Burun Estetiği )

Rinoplasti (Burun Estetiği )

Anasayfa / Rinoplasti (Burun Estetiği )

Rinoplasti (Burun Estetiği )

Burun estetik operasyonu, ya da diğer adıyla rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir.

Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında burun şekil bozukluğu, yaralanmadaki deformitelerin onarılması, veya doğum kusurunun düzeltilmesi için burnun fiziksel görünümünü değiştirmek ya da bazı solunum güçlüklerinin iyileştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak bulunmaktadır.

Bazı vakalarda hem solunum güçlükleri hem de fiziksel görünüm rinoplasti seçeneğinin tercih edilmesinin arkasındaki nedenler arasında yer alabilir.

Rinoplasti Maliyeti Nedir? : Maliyeti belirleyen ana unsur cerrahın tecrübesidir. Bunun dışında kullanılan malzeme, hastane seçimi ve ekip maliyete etki eder. ayrıca günümüz şartlarında hasta ve doktor güvenliği açısından Covid 19 PCR testi yapılması önem arzetmektedir. Maliyette ufak artışa neden olsada sağlımız için gereklidir. Kliniğimizde rutin olarak operasyon öncesi Covid 19 PCR testi yapılmaktadır.

Rinoplasti Operasyonu Sonrası Bizi Neler Bekler : Kapsamlı bir rinoplasti operasyonunda gereklilik halinde burun içi kıkırdaklar ve burun tabanında yer alan solunuma olumsuz etki eden kemikler  çıkartılır ve burun içi düz hale getirilir. Burun şeklini değiştirmek varsa muvcut kemer deformitelerini gidermek amaçlı burun sırtı düzeltilir ve burun yan kemikleri düzgün şekilde kırılarak yeni burun çatısı oluşturulur. bu nedenlerle operasyon sonra üst kesici dişlerde sızlama, göz çevresinde şişme ve morarma normal kabul edilir. Uygun ağrı kesiciler yardımı ile operasyon sonrası çok fazla ağrı beklenmez. Ortalama 2-3. günde burun iç tamponu çıkarılır. 10-12 günde burun dış splinti çıkarılır ve hekim her hastaya spesifik önerilerde bulunur.

Revizyon Rinoplasti : En iyi sonuç ilk kez yapılan ameliyatta elde edilir. Daha önce ameliyat edilen bir bir buruna müdahale edilerek şekil vermek genel anlamda daha zordur. Burun cerrahisinin temelini oluşturan kıkırdak desteklerin kaybı nedeniyle ek kıkırdak ihtiyacı olur ve bu nedenle kaburga kıkırdağından veya kulak kepçesi kıkırdağından burunda kullanılmak üzere kıkırdak greft alınması gerekir. Rinoplastinin kendi risklerine ek olarak kıkırdak alınan bölgede riskler hakkında hastaya ayrıntılı bilgi verilmelidir.